Je nutné si stáhnout novou verzi flash přehrávače!


DŘEVINY používané pro podlahy

TUZEMSKÉ dřeviny

BOROVICE - dřevo borovice je měkké, křehčí než smrkové a obsahuje více pryskyřice. Díky své odolnosti se borové dřevo používá především na okna a dveře, včetně rámů. Také se dobře uplatní na trámoví, podvaly a „polštáře“ pod podlahy. Vyrábí se z něj též světlý nábytek.

MODŘÍN - modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé s krásnou červenohně-dou kresbou s nafialovělým nádechem. Vyniká krásou mnoha drobných, většinou dobře zarostlých součků. Používá se k výrobě masivního nábytku, schodů, zábradlí a obložení.

JASAN - dřevo je pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Používá se proto na výrobu lyží, saní, topůrek, madel, dřevěných obkladů, prken či dýh a dodnes se z něho zhotovuje tělocvičné nářadí. Z jasanového dřeva se vyrábějí nejkvalitnější násady na různé druhy nářadí.

DUB - dubové dřevo je jedno z nejžádanějších už odedávna. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejlépe vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha.Vyráběla se z něj mlýnská kola, hamry, piloty k mostům, sudy, ledolamy, lávky či sudy. Dubové dřevo bylo za všech dob oblíbeno v nábytkářství. Dýhy i masiv se využívají pro výrobu luxusního nábytku. Oblíbené jsou dubové palubky, parkety a podlahové dílce.

BUK - bukové dřevo je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Je stejnorodé a husté. Používá se na parkety, v nábytkářství, na ohýbaný nábytek i obkladové dýhy, na překližky a na výrobu hraček. V neposlední řadě je výborné i na topení.

JAVOR - ušlechtilé javorové dřevo je tvrdé, světlé a lesklé. Pro svoji krásnou kresbu se používá v nábytkářství v dýhách i v masivu. Využívá se při výrobě hudebních nástrojů – viol, houslí nebo kytar.

BŘÍZA - dřevo je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné, dobře se ohýbá. Vždy se používalo na topení, hlavně v polenech do krbů – hoří totiž i syrové. Vzrostlé silné kmeny se krájejí i na dýhy. Z březových větviček se dělají košťata. V poslední době je bříza pro svoji krásnou světle krémovou barvu stále žádanější v nábytkářství.

TŘEŠEŇ - má krásné dřevo s osobitou tmavě červenou kresbou, vyrábí se z ní luxusní dýhy, intarzie. Je rovněž ceněna uměleckými řezbáři.

AKÁT - je na našem území nepůvodní. Má těžké, velmi tvrdé, značně pružné a houževnaté dřevo s krásnou žlutohnědou kresbou. Ideálně se hodí na silně namáhané násady, topůrka a rukojeti a z dřevin pěstovaných u nás je pro svou barvu a trvanlivost nejlepší pro zahradní nábytek.

OŘEŠÁK - je na našem území nepůvodní. Má kvalitní dřevo s výraznou tmavou kresbou. Luxusní ořešákový nábytek je ceněn stejně jako mahagon, vyrábí se z něj pažby zbraní.

EXOTICKÉ dřeviny

Předností podlah z exotických dřevin je jejich přirozená barevnost a kresba dřeva, díky čemuž vytvoří v interiéru samostatný dekorativní prvek.

Exotické dřeviny jsou díky růstu v extrémních klimatických podmínkách tvrdší a stabilnější než ty evropské ( menší sesychání a kroucení ). TEAK používaný při stavbě lodí je například vhodný i do koupelen, protože díky vysokému obsahu pryskyřic dobře odolává vodě a vlhku.

Mezi nejčastěji v podlahářství používané exotické dřeviny patří TEAK, MERBAU, WENGE, JATOBA, DOUSSIE, AMERICKÁ TŘEŠEŇ, AMERICKÝ OŘECH, KANADSKÝ JAVOR a BAMBUS ( ten ale botanicky patří mezi traviny nikoliv dřeviny ).
Vzhledově neobvyklou podlahu lze ale položit i z málo používaného dřeva olivy nebo kokosu.

exotické dřeviny se dovážejí se 3 hlavních oblastí - Afriky, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie
( jsou buď pěstovány na plantážích nebo je jejich legální a ekologická těžba doložena certifikátem )

podlahy z exotických dřevin mohou být buď MASIVNÍ, VRSTVENÉ nebo DÝHOVANÉ


eBRÁNA webarchitect