Je nutné si stáhnout novou verzi flash přehrávače!


podlahy z KOBERCŮ, PVC a VINYLU

údržba a čištění koberců

Nejdůležitější při péči o koberec je jeho PRAVIDELNÉ VYSÁVÁNÍ. I přes to, je potřeba po určité době provést důkladné vyčištění, kterým se z koberce odstraní hloubkové nečistoty.

čištění MOKROU cestou
Obecně lze pro každý druh koberce použít tzv. MÝDLOVOU VODU, kterou získáte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čištění VLNY a 15 dílů vlažné vody.
Lze použít i běžně prodejné speciální prostředky na čištění koberců - DODRŽUJTE správný poměr ředění, silnější roztok čisticího prostředku se těžko odstraňuje z koberce.

NIKDY NEPOUŽÍVEJTE zásaditý šampon, saponáty pro domácnost nebo šampony s obsahem čpavku !!!

Čisticí roztok rovnoměrně naneste na celou plochu koberce, nečistoty odstraňte vlhkým hadrem. Čištění provádějte tak dlouho, dokud se z koberce vylučují nečistoty. Poté koberec nechte důkladně vyschnout a nechoďte po něm, pokud není úplně suchý.

čištění SUCHOU cestou
Při tomto čištění se používá hrubý, mírně vlhký prášek s výraznou absorpční schopností, který na sebe váže prach a nečistotu.

Tento způsob čištění je vhodný pro všívané a tkané koberce s NÍZKOU VÝŠKOU VLASU, s VÝJIMKOU koberců vyrobených z BAVLNY.
NEPOUŽÍVEJTE u koberců s VYŠŠÍ VÝŠKOU VLASU - prášek nemusíte v závěrečné fázi čištění dokonale vysát vysavačem a zůstane v koberci !!!

STROJOVÉ čištění = parní čištění
Tento způsob čištění spočívá ve vstřikování roztoku velmi horké vody a vhodného saponátu do kobercového vlasu. Nečistoty jsou unášeny vodou, která je téměř okamžitě odsáta.
Při použití čistícího stroje dodržujte návod na použití a koncentrace přísad uvedené výrobcem. Pro dokonalý výsledek doporučujeme přenechat strojové čištění odborné profesionální firmě.

Tento způsob čištění je v kombinaci s čištěním mokrou cestou vhodný pro VELMI ZNEČIŠTĚNÉ A SEŠLAPANÉ koberce.

odstraňování skvrn
Skvrny je nuté začít odstraňovat co nejdříve po jejich vzniku. Nedrhněte skvrny silou ( mohlo by dojít k poškození kobercového vlákna ) a při jejich odstraňování postupujte od kraje ke středu, abyste špínu ze skvrny neroznesli na ještě větší plochu.
Ve většině případů lze skvrnu odstranit pomocí malého množství vlažné mýdlové vody, NEPOUŽÍVEJTE přípravky obsahující bělidlo !! Po vyčištění koberec pečlivě vysušte.

Pro odstraňování skvrn z koberce jsou určeny např. přípravky zn. CC-Dr.Schutz:

CC-Fleck Weg - UNIVERZÁLNÍ přípravek pro odstraňování vodou rozpustných i nerozpustných skvrn
( červené víno, čaj, šťáva )

CC-Fleckenspray R - PROFESIONÁLNÍ přípravek k odstraňování ZVLÁŠTĚ ODOLNÝCH vodou nerozpustných skvrn
( lepidlo, barva, lak na nehty, olej, asfalt )

CC-Alibaba - přípravek na odstraňování vodou rozpustných skvrn z koberců Z PŘÍRODNÍCH VLÁKEN A ORIENTÁLNÍCH ( z vlny, hedvábí, kokosu, juty, sisalu )

více na www.dema-dekor.cz

čištění a údržba podlah z PVC a vinylu

Podrobné pokyny týkající se údržby podlah z vinylu a PVC jsou uvedeny V NÁVODECH VÝROBCŮ konkrétních typů podlahovin - viz SOUBORY KE STAŽENÍ NA KONCI STRÁNKY !!

K čištění a ošetřování PVC se používá vlažná voda a případně čisticí a lešticí prostředky pro vinylové podlahy ( např. SIDOLUX nebo WOCA-Speciální mýdlo na vinylové podlahy ).

V případě povlakových podlah z vinylu a PVC je V PŘÍPADĚ JEJICH OŠETŘOVÁNÍ A ÚDRŽBY ROZHODUJÍCÍ, ZDA MAJÍ/NEMAJÍ povrch již z výroby ošetřený polyuretanem (PUR), který ochraňuje před poškrábáním a znečištěním.
Povrchy PUR NESMĚJÍ BÝT OŠETŘOVÁNY PŘÍPRAVKY S OBSAHEM CHLÓRU ( např. SAVO ) !!

Při běžném čištění stačí podlahu zamést, vysát nebo setřít mopem navlhčeným čistou vodou. V případě většího znečištění podlahu setřete roztokem vody a příslušného čistícího prostředku ( v závislosti na tom, zda podlahovina MÁ nebo NEMÁ povrchovou vrstvu PUR ).

NIKDY NEPOUŽÍVEJTE na čištění ředidla a organická rozpouštědla !!! Jakoukoliv chemickou látku je nutné z PVC ihned setřít. Podlahoviny z PVC je nutné chránit před znečištěním asfaltem, inkoustem, barvami, barevnými oleji, tinkturou a přípravky obsahujícími barviva a organická rozpouštědla.

VÝROBKY Z GUMY ( gumová kolečka, chrániče nábytku, podrážky obuvi atd. ) při styku s PVC podlahovinou zanechávají na nášlapné vrstvě NEODSTRANITELNOU BAREVNOU ZMĚNU ( žloutnutí, hnědnutí až černání povrchu v místě dotyku ).

PŘÍMÉ SLUNEČNÍ a UV záření způsobuje postupné žloutnutí.

Silné kyseliny, lihy, barviva ( barva na vlasy, inkoust, aj. ) a hořící předměty způsobují na PVC TRVALÉ POŠKOZENÍ.


eBRÁNA webarchitect