Je nutné si stáhnout novou verzi flash přehrávače!


venkovní terasy - DŘEVO

Dřevo je přirozený a krásný materiál. Ale aby jeho krása trvala déle než několik let, je třeba se o něj , zejména pokud je umístěno ve venkovním prostředí, pečlivě starat. K péči o dřevěnou terasu můžete využít např. prostředky dánské zn. WOCA ( údržba / katalog / návody - českou verzi vybrat přes "Products" ). Dřevo neustále přirozeně pracuje, reaguje na okolní vlivy. Slunce, voda, mráz, hmyz, houby a plísně, to vše má na dřevo vliv.

Odolnost dřevin vůči vnějším vlivům se liší v závislosti na druhu dřeviny a míře povrchové úpravy. Nicméně i u těch nejodolnějších dřevin se doporučuje povrchová údržba, která snížuje riziko napadení dřevokazným hmyzem a plísněmi, kroucení a sesychání a barevné změny (šednutí).

odstranění nečistot a skvrn z terasových prken

ODSTRANĚNÍ POVRCHOVÝCH PLÍSNÍ

Dřevěné dílce zejména z exotických dřevin se dopravují lodní cestou. Jsou proto několik týdnů uloženy v uzavřených kontejnerech a procházejí několika klimatickými zónami. V souvislosti s tím je možné, že dojde k vytvoření plísně. Tato plíseň je však čistě povrchová a nepronikne hluboko do dřeva. Lze ji snadno odstranit okartáčováním.

ČIŠTĚNÍ

Silné znečištění lze odstranit tvrdým kartáčem a mýdlovým roztokem. Pokud se na povrchu vyskytnou zvláště odolné skvrny, je účinnější použít mosazný či měděný kartáč nebo jemný brusný papír.

ODSTRANĚNÍ RZI

Teprve po zabudování terasy se objeví zabarvení (například černé zabarvení způsobené reakcí kovu), kterému bohužel nelze zabránit. Často se tak stává působením kovu, se kterým bylo pracováno v blízkosti dřevěného povrchu (např. zábradlí). Tento kovový prach může způsobit velké škody, terasa může dokonce zčernat. Což by se nemělo stát ani u zašedlého dřeva, ani u dřeva potaženého olejovým filmem. Pokud k tomu dojde, použijte roztok kyseliny šťavelové (10 g kyseliny rozpustit ve ¼ litru vody). Roztok vetřete kartáčem nebo jiným nástrojem a nechte působit 10 – 15 minut. Poté znovu přejeďte kartáčem a opláchněte velkým množstvím vody, která zmírňuje účinky kyseliny.

údržba terasových prken olejováním

PRVOTNÍ NAOLEJOVÁNÍ

Zvláště exotické dřeviny se vyznačují velkou barevnou různorodostí. Většina dodávaných dřevin je navíc bez povrchové úpravy, což znamená, že terasa po nainstalování vypadá velice živě. Sjednocení různých odstínů docílíte ošetřením speciálním olejem na dřevo ( např. WOCA Olej na dřevěné terasy, který je určený k finálnímu ošetření po pokládce a následné údržbě venkovní dřevěné terasy, zvyšuje odolnost povrchu dřeva vůči ulpívání nečistot a působení vlhkosti a vyrábí se v několika barevných odstínech ). Neuškodí ani vícenásobné použití oleje, který tak pronikne hlouběji pod povrch. V ideálním případě by měly být olejem ošetřeny všechny řezné strany tvrdé dřeviny ještě před samotným zabudováním, a navíc také ihned po uchycení na připravený rošt. Plocha terasy by se měla olejem znovu upravit cca 2 měsíce po pokládce, tedy v době, kdy dochází k přirozenému úbytku olejnatých látek z povrchu dřeva.

PRŮBĚŽNÉ OLEJOVÁNÍ

Pro uchování původního vzhledu dřevěné terasy a původní barevnosti dřeva je velmi důležitá pravidelná údržba terasy. Použití speciálního oleje pro exteriéry, případně vosku, je třeba zopakovat každý rok na začátku a na konci sezony. Zatímco vosk vytvoří na povrchu dřeva ochranný film, který zabrání pronikání vlhkosti a nečistot do pórů dřeva a zároveň ho ochraňuje před UV zářením, oleje proniknou ještě hlouběji a zajistí dřevu vyšší tvarovou stálost.

Pozor si dejte také při výběru těchto ochranných olejů a vosků. Dražší impregnační oleje a vosky mohou, na rozdíl od levnějších transparentních olejů, obsahovat navíc pigment a UV ochranu. Při užívání levnějších ochranných prostředků vypadá Vaše terasa sice skvěle, ale za krátký čas získá opět stříbrošedý nádech, který je charakteristický pro neošetřované tropické dřeviny.

Před novým naolejováním se musí vždy z plochy terasy odstranit zbytky předchozího olejování a všechny nečistoty. K tomu můžete použít např. WOCA Čistič na dřevěné terasy, který odstraňuje zelené řasy a špínu bez poškození vegetace a lze ho použít i pro čištění cihlového zdiva a betonových ploch.

WOCA Čistič na dřevěné terasy ( Exterior Cleaner ) WOCA Olej na dřevěné terasy ( Exterior Oil )
WOCA Čistič na dřevěné terasy WOCA Olej na dřevěné terasy

Nátěry olejem nebo voskem významně prodlužují životnost teras z tropických dřevin ( při dobré údržbě 20-30 let ). U dřevěných teras většinou platí, že natírat je potřeba vždy, když dřevo začne měnit odstín (podle druhu – zčervenání, zešednutí, zpatinovatění).

POSTUP PŘI ÚDRŽBĚ

1.

celý povrch terasy důkladně očistěte kartáčem a větším množstvím vody

2.

po uschnutí natřete podlahu impregnačním prostředkem, který obsahuje biocidy a který účinně působí proti hnilobě, zamodrání dřeva, dřevokazným houbám a dřevokaznému hmyzu (ideálně takový přípravek, který nezpůsobuje korozi kovových prvků a proniká hluboko do struktury dřeva)

3.

je-li terasa po nanesení impregnačního nátěru důkladně vysušena, natřete celou plochu terasy speciálním olejem (nebo voskem) a dbejte na to, abyste olej nanášeli rovnoměrně v tenké vrstvě a ve směru fládrování dřeva

4.

v případě potřeby natřete olejem terasu ještě jednou, ale až po důkladném zaschnutí prvního nátěru

5.

olejový nátěr nechte minimálně 24 hodin schnout . Při vlhkém a chladném počasí se může doba schnutí prodloužit. Dřevo zcela proschne přibližně za 14 dní


eBRÁNA webarchitect