Je nutné si stáhnout novou verzi flash přehrávače!


VENKOVNÍ TERASY

terasová prkna PARADOR Classic 7020 Dub olejovaný

Terasová prkna z EXOTICKÝCH nebo TEPELNĚ UPRAVENÝCH DŘEVIN (Thermowood) se používají v interiéru ( sauny ) i v exteriéru - viz FOTOGALERIE.

Podlaha pro venkovní prostory není důležitá jen z hlediska vzhledu, ale i funkčnosti. Měla by být pevná, snadno udržovatelná, s dlouhou životností a měla by ladit s okolním prostředím.

Materiály určené pro podlahy teras, balkonů, pochůzí rošty kolem bazénů apod. musí být mrazuvzdorné, otěruvzdorné a také protiskluzné. Nezanedbatelnou vlastností dřevěných terasových prken je také jejich PŘIROZENÝ A ESTETICKÝ VZHLED (dřevo narozdíl od dlažby dokonaleji ladí se zahradou a okolím domu). Výhodou jsou TEPELNÉ VLASTNOSTI ( při chůzi naboso je dřevěná terasa mnohem příjemnější než sluncem rozpálená dlažba ).

Pokud bude terasa využívána často a bude vystavena velkému zatížení, pečlivě zvažujte kvalitu materiálu, z něhož je pořízena, jeho odolnost a Váš čas a finance na ÚDRŽBU.

Nezapomeňte také na to, že jakýkoli netradiční atypický tvar terasy ( chodníčku, obložení bazénu…) neznamená jen zatraktivnění místa, ale také vyšší technickou náročnost při montáži a možnou vyšší cenu za pokládku.

terasa z exotického dřeva MASSARANDUBA

V případě dřevin se pro venkovní terasy a podlahy saun a krytých bazénů používají :

exotické dřeviny TEAK, BANGKIRAI, MASSARANDUBA, IPE, MERBAU, GARAPA, CUMARU, BADI-BILINGA

jehličnany SEVERSKÝ MODŘÍN, DOUGLASKA

tepelně upravená FINSKÁ BOROVICE Thermowood

tepelně upravený JASAN a JEDLE termo/Natwood

evropský DUB

terasová prkna termo jasan Natwood zvlněný terasová prkna termo jedle

Díky růstu v extrémních podmínkách se tropické dřeviny vyznačují vysokou odolností proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu, vysokou tvrdostí a delší životností.

dřevěné terasy - terasová prkna massaranduba

Terasy ze dřeva je nejvhodnější pokládat od jara do začátku podzimu. Každý druh dřeva má jinou vlhkost a potřebuje jiný čas pro vyschnutí. Během teplejších dnů se také daleko rychleji vstřebává a zasychá použitá impregnace a povrchové ošetření olejem.

Poněvadž je však dřevo "živý" materiál, tak na rozdíl od kompozitních materiálů ( WPC decking ) vyžaduje údržbu. Platí úměra "ČÍM KVALITNĚJŠÍ DŘEVO, TÍM MÉNĚ ÚDRŽBY", ale ani u nejkvalitnějších dřevin se údržbě nevyhnete.

V případě dřevěných terasových prken (deckingu) je k prodloužení životnosti terasy nutná jejich impregnace fungicidy ( proti dřevokazným houbám ) a insekticidy ( proti dřevokaznému hmyzu ). Aplikace těchto nátěrů však bývá zejména u nejohroženějších spodních částí prken velmi obtížná a v některých případech i nemožná.

Při použití nekvalitního dřeva a jeho nedostatečném povrchovém ošetření může dojít působením vnějších vlivů ke štěpení povrchu a vytváření třísek, které jsou nepříjemné zejména pro děti.

V případě dřevěné terasy není možné dosáhnout jednotnosti v barvě. Každý strom, z jehož dřeva jsou jednotlivé terasové dílce vyrobeny, je jedinečný originál a barevné odlišnosti jsou proto přirozené. Rozdíly v barevnosti se dají částečně upravit povrchovou úpravou.

Obecnou vlastností dřeva použitého v exteriéru je postupné VYPLAVOVÁNÍ PŘIROZENÉHO BARVIVA ( = v případě massaranduby a merbau se proto NEDOPORUČUJE jejich pokládka na terasu umístěnou na domě, aby po prvních deštích po pokládce nedošlo k ušpinění omítky vyplaveným barvivem ). Díky působení vnějších vlivů (slunce, vody, mrazu) získává dřevo postupně stříbrošedou patinu. To platí i pro exotické dřeviny. Pro udržení přirozené barvy se proto doporučuje použití olejů a to buď bezbarvých nebo s přirozeným pigmentem.

NA NÍŽE UVEDENÉM OBRÁZKU JE UVEDEN ROZDÍL MEZI PŘÍRODNÍM A OLEJEM OŠETŘENÝM DŘEVEM

terasové rošty z MERBAU, IPE a MASSARANDUBY

Terasové dílce ze světlých dřevin ( např. severský modřín ) BAREVNĚ UPRAVIT LAZUROU ( viz níže uvedený obrázek )

terasová prkna ze sibiřského modřínu

TUZEMSKÉ DŘEVINY jsou náchylnější k opotřebení a jejich životnost je v porovnání s exotickými druhy kratší. Možností jak prodloužit jejich životnost je použití TLAKOVÉ IMPREGNACE, při níž dojde k proniknutí ošetřujícího přípravku do hloubky.

Další variantou použitelnou pro venkovní terasy jsou terasová prkna z KOMPOZITNÍHO MATERIÁLU WOODPLASTIC ( směs dřevěných pilin a polymerů ), které se vyrábějí v několika barevných odstínech, s povrchem buď hladkým nebo drážkovaným a v jednotné délce ( dle výrobce ) - viz např. terasy americké www.fiberon.cz , české www.perwood.cz , francouzské www.mojeterasa.cz/terasy ( řady EMOTION, ELEGANCE, REAL ) nebo německé www.mojeterasa.cz/terasy ( prkna ENTERO, kazety PASEO ).

nastavitelné rektifikační terče pro vyrovnání teras nastavitelné rektifikační terče pro vyrovnání teras

Pro vyrovnání a vyspádování teras se používají výškově nastavitelné podstavce - rektifikační terče.


eBRÁNA webarchitect